Из архива на Александър Генчев |
Д-р Сава Русев разказва в спомените си:
Търновци обичали да пеят народни и стари градски песни. Често вечер ще чуеш от някоя кръчма, ресторант или от някой частен дом да се пее. Това се дължало на обичта им към музиката, към песента и на веселия нрав на хората. Пък и голяма заслуга за популяризирането на музиката имало и музикалното дружество "Струна", основано още в първите години след Освобождението. Негова заслуга била тази, че е поощрявало музикалния живот в града. Освен хоровете във всяко училище, имаше в повечето от тях, и оркестри, струнни, тамбурашки, духови. Всичко това е спомагало да расте музикалната култура на гражданите.
В книгата си "Търновските кметове (1919-1945)- Олга Цанкова пише: "Ганчо Пеев /кмет 1934-35 г./ откликва на молбата на специалисти от БАН да проучи и опише музикалния живот в миналото на Търново. В продължение на години той издирва материали и написва изследването: „Музикалният живот във Велико Търново през 1860-1960 г.“ от 131 страници, което изпраща на БАН, а в Търновският архив се намира копието му. През 2019 г. излезе това изследване на Ганчо Пеев в книга- "Музикалният живот на Велико Търново 1860-1960".
Това изследване на Ганчо Пеев се явява първо изследване върху музикалния живот на Търново. В книгата на Илияна Николова „Кратка музикална история на Велико Търново“ (2000) 35 пъти е използван фондът на Г. Пеев (за читателите той е анонимен), заимстван е и планът на изложението му. За съжаление ние не знаем какво е станало със закупеното в Париж първо пиано в Търново от Никола Златев през 1870 г. Продадено за последно, то е било притежание на учителката в града Гешева до 1960 г. Същото се отнася и за флейтата на Сава Фичев, откупена от внука му и притежавана до 1960 г. от научния сътрудник Иван Качулев от Музикалния институт, както пише Г. Пеев. Какво се е случило и с възстановената партитура на Златевия марш, който Г. Пеев е изпратил на института по музика на 25 юни 1961 г. Ако авторката притежаваше свои собствени източници, а не се задоволяваше с наготово взетите материали от Г. Пеев, може би щяхме да имаме отговор на тези въпроси."
Около 1870 г. се внася първото пиано в Търново. Никола Златев споделя: „Като се върнах от Италия кандардисах Кръстьо Карагьозов /син на фабриканта Стефан Карагьозов/ да купи пиано. Той се съгласи и аз го дикирдисах от Италия. Когато това пиано пристигна, моят живот малко се промени.“
Никола Златев е автор на две композиции „Търновски марш“ и „Златев марш“. Прочетете повече за него.
Много се зарадвах на този материал за МУЗИКАЛНОТО ДРУЖЕСТВО "СТРУНА"- гр. В. Търново, от архива на вече покойния Александър Генчев. Материал на неговия баща- адвокат Генчо Генчев, в който той освен снимка прилага и описание на всеки един член на музикалното дружество.
Ето описанието:
Няма коментари:
Публикуване на коментар