ИЗ ПЪТЕПИСИ И СПОМЕНИ НА ТОДОР ЯНКОВ (1939 год.)
Много известният хаджи Минчо х. Цачев (1800— 1855) е родом от Дряново. Дошъл и заселил се в Търново, той се е проявил със своите предприятия, които му донасяли големи печалби. Между другото, закупувал от правителството беглика в Търновско, от който имал голям приход, даващ му възможност да живее господарски. На това му завидял живущият в Търново търговец, мохамеданин, хаджи Мехмед Караманлията, който устроил неговото убийство. Това събитие, което е едно обикновено явление в криминалистиката и няма някое особено народно значение, изтъквам, защото е оставило в Търново един траен спомен, свързан с песен, която и до днес се пее, и защото хаджи Минчо не само е бил един първенец и честен човек, но и благодетел на града. Той е възобновил на свои средства изгорялото по онова време училище при църквата „Св. Никола“, като го направил голямо, триетажно и каменно.
И така хаджи Мехмед Караманлията му предложил да му стане съдружник, но хаджи Минчо отказал да го приеме за такъв, не желаейки да има „турчин ортак.“ Обиденият хаджи Мехмед се заканил да го убие. И наистина той изпълнил заканата си, като наел двама албанци — Емин и Абдула, теляци в банята „Башъ-хамамъ“, които и извършили убийството.
Заинтересувано от това подло убийство на знатния първенец, почитан и в турските кръгове, правителството взело мерки и успяло да залови убийците и техния подбудител хаджи Мехмед Караманлията. Последният бил осъден на 7 годишен затвор, който да излежи във Видин, а убийците — на 8 годишен, в Търновския затвор.
Така трагично загинал на 55 годишна възраст търновският първенец хаджи Минчо х. Цачев. Това събитие оказало своето влияние на онова време, когато се е водила църковната борба, и народът се стремял още и към политическа свобода. Наскоро е била съставена и песен — „Хаджи Минчовата“, — която и до днес се пее). Ето нейното начало:
В Цариград беглика се продава,
Хаджи Минчо от Търново наддава.
Хаджи Мехмед иска да се сортачи,
Хаджи Минчо ортак турчин не рачи.
Хаджи Мехмед люто му се разсърди,
Хаджи Мехмед люто му се заканя.
Кат е дошло празник света неделя
Кинка хаджи Минчу дума, продума:
„Хайде, хаджи, да отидем на лозе“.
След завръщането си от Видин, гдето излежал наказанието си, хаджи Мехмед горчиво се е разкайвал за извършеното престъпление.
Прочетете още: ХАДЖИ МИНЧО ОТ ТЪРНОВО- СВЕТИЛНИК НА БЪЛГАРЩИНАТА
Прочетете историческата повест за Хаджи Минчо от Търново- "ЗВЕЗДА КЕРВАНДЖИЙКА" от Змей Горянин
ХАДЖИ МИНЧО- пиеса от Ст. Чилингиров

Няма коментари:
Публикуване на коментар