Има личности, които високо ценят нашите образователни учреждения и гледат по всякакъв начин да ги поощрят в дейността им. Александър Пенчев е такъв.
Народната библиотека във В. Търново му дължи много:
1. Той, като председател на дружество "Стара столица", усвои и подпомогна библиографската замисъл на управителя на библотеката да се създаде един местен каталог за историята на В. Търново, в който върху библиотечни картончета, да се нанесат всички издирени писмени материали — било в книгите, било в списанията на Библиотеката и които материали да послужат за бързи справки и за положителни издирвания на наши и чужди учени, наели се да изследват някоя страна от живота на тоя български исторически град — светиня. На сметка на Дружеството се направи подходящия картотечен сандък с 20 чекмеджета и отпуснаха, ведно с културната дружба на великотърновци "Трапезица“ в София, суми на лица, които да издирват и вписват върху картончета материалите за В. Търново. Това начало се прегърна присърце посетне и от управлението на читалище "Надежда", което изхарчи значителната сума от 20 000 лева и днес в местния каталог на Велико Търново имаме издирени материали върху 25 000 картончета. Знаят цената на така събраните материали онези, които се занимават с научна работа и онези, които следват в нашите университети. Доста студенти са били улеснявани от тоя каталог да приготвят и развият зададените им теми във връзка с миналото и настоящето на Велико Търново.
2. Той обогати книжния имот на библиотеката като подари едно ръкописно тефтерче от дядо си Хаджи Пенча Стоянов, няколко писма от Кокона Анастасия и документи от покойния си баща д-р Стефан Пенчев, първият общински и училищен лекар във Велико Търново след освобождението. От тия материали имаме вече две издирвания: книгата на професор Бешевлиев "Д-р Никола Пиколо като класик филолог, София, 1941 година" и "Родословието на Хаджи Пенчевите, Смиловите и Сауловите" от П. Д. Крусев, поместено в Юбилеен сборник Александър Пенчев — В. Търново 1941 год. Освен тоя дар, той подари и пълното течение на всички книги от неговата стопанска библиотека Народен университет, с която той се изтъква като буден стопански деятел и писател и с която той не малко е допринесъл за днешното развитие на градинарството, зеленчукарството, пчеларството, бубарството и билкарството в нашия В. Търновски край и страната изобщо.
3. Той не е пропущал да не отбележи по-значителните моменти от живота на Библиотеката в столичния и провинциален печат и с тази разгласа е допринесъл много за издигане името на Библиотеката като образователно учреждение и я посочвал на нашето гражданство да се опознае с нея и я цени. И наистина, днес Народната библиотека във В. Търново може да се гордее, че притежава вече над 400 старопечатни книги, печатани отпреди Освобождението, няколко картини — рядкост, и доста архивни материали. Дял за това доверие към Народната библиотека на търновското гражданство има безпорно и Александър Пенчев. За това му сърдечно отношение към Библиотеката той бе поздравен от Директора на Библиотеката във време на чествувателната вечеря, дадена му на Петровден от негови приятели и почитатели по случай неговата 35 годишна стопанска, културна, журналистическа и книжовна дейност.
Из Общински вестник " Велико Търново"- 1941 г.
ПОДКРЕПЕТЕ СТАРО ТЪРНОВО С ДАРЕНИЕ
Няма коментари:
Публикуване на коментар