Йордан Кулелиев - 4-то отделение около 1925г. |
Постепенно Кулелиев се издига като авторитет сред учителската среда в старопрестолния град: става председател на Търновското околийско учителско дружество, ръководи педагогически конференции, изнася реферати и пробни уроци, сътрудничи на в. „Съзнание”, орган на Българския учителски съюз. Пише редица статии и доклади на педагогически теми. Един от най-значимите му трудове е книгата “Девическото образование във В. Търново преди Освобождението (1822-1877 г.)”. Дълги години събира материали и пише по темата „Историята на училищното дело във В. Търново преди и след Освобождението”.
Йордан Кулелиев сътрудничи и редактира в-к "Надежда”, "Общински вестник В. Търново”, в-к "Противоалкохолен лист”, "Великотърновски епархийски вести” в продължение на половин столетие. Като търновски краевед се нарежда сред най-заслужилите познавачи и изследователи на миналото на Търново. Църковното настоятелство на църквата "Св. Цар Борис/Св. св. Константин и Елена" му възлага да води летописната книга към църквата и да събира исторически материали за църквата и дарителите. Издирванията му за личности и събития са печатани предимно в регионалния периодичен печат. Йордан Кулелиев е автор на 8 книги, които обобщават краеведческите му занимания. Първата от тях излиза през 1904 г. - "Търново и сегашното правителство”. През 1927 г. по повод 100-годишнината от рождението на именития наш съгражданин, писателя Петко Р. Славейков, се появява друга негова книга - "Петко Р. Славейков (1827-1927)”. Йордан Кулелиев издава за родния си град и "История на църквата Св. Цар Борис (бивша Св. Константин и Елена)”. Наред с тези издания, са включени други, сред които "Дружество "Здравец” в гр. В. Търново”, издадена 1935 г." Девическото образование във В. Търново преди Освобождението” от 1936 г. "Нашето село: Пътни бележки”, "Малките добротворци във В. Търново”. Той е автор на повече от 150 статии по различни въпроси, намерили място в централния и местен печат. В своите произведения Йордан Кулелиев не подминава и темата за дарителството, което по онова време е било характерна черта на българина. Писал е и за читалищната дейност в града.
Обществената дейност на Йордан Кулелиев е твърде широка. Той е един от основателите на Учителския въздържателен съюз (основан през 1922 г.), десет години е секретар на клона на Съюза за закрила децата в България; бил е и секретар - касиер на Окръжния читалищен съюз, както и председател на Просветния комитет. Кулелиев умира на 23. 03. 1966 г. в Кюстендил.
Документалното наследство от творческата и проучвателна дейност на търновския просветен деец днес се съхранява в Държавен архив - В. Търново. Материалите от фонда - № 931 К, са дарени лично от Й. Кулелиев през 1964 г. и допълнени от негови близки през 1969 г. Обособени са в 602 архивни единици, а архивните документи обхващат периода от 1858 до 1964 г. Документите са подредени в няколко раздела: Документи от биографичен характер; Творческа и проучвателна дейност; Служебна и обществена дейност; Кореспонденция; Илюстративен материал; Документи за други лица, свързани с фондо-обраувателя; Документи, свързани със събирателната и творческа дейност.
Снимки и документи от богатия личен фонд на Йордан Кулелиев се съхраняват в държавен архив – В. Търново.
Източници: Юлия Симеонова- СВЕДЕНИЯ ЗА УЧЕБНОТО ДЕЛО В ТЪРНОВО ПРЕЗ XIX ВЕК СПОРЕД АРХИВИ НА ЙОРДАН КУЛЕЛИЕВ http://focus-radio.net
Снимка- Красимира Василева
Снимка- Красимира Василева
Няма коментари:
Публикуване на коментар