Старобългарска търновска къща от втората половина на турското робство, сега съборена. Тя е била старото помещение на В. Търновската мъжка гимназия. Характерна бе с нейните каменни входове, калдаръмен коридор в долния етаж, изписани тавани, резби, скривалища и богат външен изглед, с издадени еркери (чикмаци), нависнали широки стрехи и остри ъглови начупени покриви, с бойници и скрити прозорци. Такива типични старинни къщи като вековни крепости в стар български стил от по-далечна епоха и до днес добре запазени се срещат в близкото до Търново историческо село Арбанаси.
За произхода на стопанина на тази стара търновска къща Етем бей се знае - следното: при превземането на Търново в 1393 год. се отличил някой си Гаази Феруз бей, за когото се пази предание, че бил потурчен българин. Султанът за награда му дал право да владее земя, колкото може в един ден да заобиколи с коня си. Неговият син Гаази Али феруз бей е построил в 1436 година Хисар джамия на Царевец, за което свидетелствува и самия надпис по нейните останки, и моста на р. Янтра към турската махала, наричан „ Феруз бейов мост“. Потомъкът на Али Фируз бей, Мехмед бей, бил ненавиждан от турската власт като неправоверен. Малки били неговите синове Етем и Шукри, когато Мехмед бей наклевитили по някакъв повод и го извикали в Цариград. Мехмед бей предчувствал участта си, затова събрал около 40—50 000 гроша, за да се откупува. Взели му парите, сложили го в чувал, завързали го и хвърлили във водите на Босфора. Шукри бей, братът на Етем бея, обичал българските обичаи, сватби, годежи, кръщение. Говорел хубаво български език. Коледните и Великденски празници празнувал заедно с българите в Търново, ядял открито и свинско месо. Етем бей, особено когато попийвал, явно говорел за българския си произход и че притежавал книга от зайча кожа — стар пергамент, в която на български се пишело за рода му, че имал у дома иконички и кандило, които строго пазел от прадедите си. Това ставало най-често, когато споменавали за баща му Мехмед Али Феруз бей и за неговата трагична кончина в Цариград поради клеветата и омразата на търновските турци. От този пергамент е открил листове и любителя на старините в Търново г. Недялко Каранешев. Тези стари български родове, насила потурчени в Търново, владеели селата Мурад бей или Горни Турчета (Бяла Черква), Михалци, Павликени Омур бей или Долни турчета (Стамболово). За тях се пази предание още, че имали малък дворец в Търново, с мебели за 60 000 франка навремето; имали корона от стар български цар, царски жезъл и др. златни украшения на боляри. Висковски, Христо Гавазина и един бей от стар търновски болярски род се фотографирали в Цариград по молбата на граф Игнатиев. Руският консул Рачински, който бил в Търново през 1861 год. искал да откупува старините от Етем бея, но не успял.
КЪЩАТА НА ЕТЕМ БЕЙ
Звезделин Цонев, вестник "Янтра" от 1935 г.
ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ ДА НАУЧИТЕ ЗА СТАРО ТЪРНОВО
- ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
- НЕПОЗНАТАТА ИСТОРИЯ
- ИЗСЛЕДВАНИЯ НА В. БЕРОН- 1856 г.
- КНИГИ И ЛЕГЕНДИ НА М. МОСКОВ -1910 г.
- ПЪТЕПИСИ И СПОМЕНИ
- БЕЛЕЖИТИ ТЪРНОВЦИ
- ТЪРНОВСКИТЕ КМЕТОВЕ
- ТЪРНОВСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ
- ТЪРНОВСКИ ФАМИЛИИ
- ЛИТЕРАТУРЕН СБОРНИК
- СТАРО ТЪРНОВО В КАРТИНИ
- КРАСИВИТЕ ТЪРНОВСКИ ПАНОРАМИ 💜
- СТАРИТЕ ВЪЗРОЖДЕНСКИ ИСТОРИИ
- АУДИО ИСТОРИЯ НА П. ХИЛЕНДАРСКИ
- АРХИВНИ КАДРИ ОТ ЦАРСКО ВРЕМЕ
- ЦАРЯТ ГОВОРИ- РЕЧИ
- АРХИМ. КИРИЛ РИЛСКИ- УРОК ПО ИСТОРИЯ
- ИСТОРИЧЕСКИТЕ ПОВЕСТИ НА ЗМЕЙ ГОРЯНИН
©️Съдържанието в блога /текстове, фотографии и видео/ е под закрила на Закона за авторското право. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на блога без разрешение от страна на Старо Търново е забранено.
Публикуваните тук материали са плод на чиста съвест и дълги часове труд. Ако ви харесва това, което правя и можете да си го позволите, помогнете на Старо Търново да съществува
ПОДКРЕПИ И ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ
ПОДКРЕПИ И ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ
Няма коментари:
Публикуване на коментар