Лъвът
е изобразен е на герба ни. Нашата парична единица се нарича лев, което е
старинна форма на думата “лъв”. Какво разказва българската история за
“легендарния български лъв”, къде намираме негови изображения. У нас
изображения на лъв се срещат в различни исторически паметници /надписи,
каменни плочи/. Лъвът присъства в символиката на българските
царе. През Възраждането лъвът отново е най-разпространеният български
символ. Паисий Хилендарски пише: "Като знак на царския печат имали
лъвско изображение. Това означавало, че българският народ бил силен във
война и войска като лъвове, малък народ, но имали славно име и много
пъти са взимали данък от кесарите." На изображението може да видите
какво пише и в първата българска история от 1844г. "Царственик или
История болгарская"относно този древен български символ.
За големите ни революционери от борбите срещу османското владичество Раковски, Каравелов и Левски нашата народностна идея не може да съществува без знамето, на което е изобразен лъв. Дори най-обичаният ни национален герой Васил Иванов Кунчев остава в историята като Левски /отново от думата “лъв”/. Изображенията на лъва върху почти всички знамена на бунтовниците от Априлското въстание са доказателство, че той се възприема като национален символ. По време на подготовката на въстанието знамена с разярен лъв и заветните думи “Свобода или смърт” се изработват в четирите революционни окръга. Обикновено тази работа извършвали местните зографи или учителки. И до днес в музейните сбирки у нас се пазят много от тези знамена.
⏩👉НЕПОЗНАТАТА ИСТОРИЯЗа големите ни революционери от борбите срещу османското владичество Раковски, Каравелов и Левски нашата народностна идея не може да съществува без знамето, на което е изобразен лъв. Дори най-обичаният ни национален герой Васил Иванов Кунчев остава в историята като Левски /отново от думата “лъв”/. Изображенията на лъва върху почти всички знамена на бунтовниците от Априлското въстание са доказателство, че той се възприема като национален символ. По време на подготовката на въстанието знамена с разярен лъв и заветните думи “Свобода или смърт” се изработват в четирите революционни окръга. Обикновено тази работа извършвали местните зографи или учителки. И до днес в музейните сбирки у нас се пазят много от тези знамена.
Автор: Грета Костова- Бабулкова
© Съдържанието в блога /текстове, фотографии и видео/ е под закрила на Закона за авторското право. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на блога без разрешение от страна на Старо Търново е забранено.
© Съдържанието в блога /текстове, фотографии и видео/ е под закрила на Закона за авторското право. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на блога без разрешение от страна на Старо Търново е забранено.

Няма коментари:
Публикуване на коментар