Чувствам се много развълнувана.. Открих кой е моят прадядо по кръщелното свидетелство на моята баба. Анатолий Филипов, администратор на групата на Бяла Черква ми препоръча книгата "Родословие на Бяла черква /1720-1920/" на Николай Теодосиев.
В този колосален труд, авторът е събрал ценна информация за родовете и много забравени биографии, една от които е на моя прадядо. Нямам търпение да ви го представя, защото е бил забележителна личност.
Опълченецът Петър Николов Петрушев
Бракосъчетанието е извършено от свещ. Петко Франгов, кумувал е Цачо А. Ненов. Имал е един син, Димитър Петрушев (р. 1892), и три дъщери: Стефанка (р. 1895), Величка (р. 1900) и Радка (р. 1904) моята баба. Петър Петрушев се е замогнал от търговия, имал е къща и магазин в Бяла черква, станал е хаджия. От 1897 г. започнал да получава поборническа пенсия от 30 лв/месец. Починал е в Бяла черква на 20.06.1920 г..
Жена му, Цана Хаджипетрушева и брат му, Христо Н. Петрушев са дарители на значителни парични суми в полза на църквата в Бяла черква (Драганова, 1984, с. 294). За тези заслуги Христо Петрушев/брат/ е погребан в църковния двор, но през 1976 г. е препогребан в общ гроб заедно с други видни белочерковци. В началото на 1920 г. в Бяла черква е разкрит учителски институт за подготовката на редовни прогимназиални учители с двегодишен курс на обучение и с две групи: историко-филилигически отдел и физико-математически отдел. Институтът съществува три години и в него учителствувал Димитър Петрушев, синът на моя прадядо.
Моята баба Радка хаджи Петрова /Костова/ се омъжва за Иван Костов- Малината и живее в Търново. Ето и тяхната фамилна история.
Точно днес на 22.09.2020 г. денят на Независимостта аз открих гроба на моя прадядо- опълченец. Влизам в гробищата на гр. Бяла Черква за пръв път, тръгвам и се спирам точно пред паметника на моите прадядо и прабаба. Не мога да опиша чувствата си.. Като че ли някой невидимо ме водеше към тях.. Нямаше как да не си поплача, емоцията не може да се опише с думи.. Бог да упокои душите им!
Радвам се, че това дело беше успешно, защото паметникът с вече поставените кръстове стана още по-величествен.
Прочетете още: Неизвестни опълченци от Бяла черква
Няма коментари:
Публикуване на коментар