В ПАМЕТ НА РАДКА, ИВАН И СТЕФАН КОСТОВИ share buttonYouTube channel- Veliko Tarnovo СКЪПИ ЧИТАТЕЛИ, АКО ТОЗИ БЛОГ ВИ ХАРЕСВА, ПРЕПОРЪЧАЙТЕ ГО!

ГЕНЕРАЛ-ЛЕЙТЕНАНТ НИКОЛА НИКОЛОВ ХАДЖИПЕТКОВ (28.01.1891 - 06.11. 1949)

Никола Хаджипетков е роден на 28 януари 1891г. в Търново. Завършва ВНВУ на 4 септември 1910 с 30-ти випуск. Поручик става на 5 август 1913г., капитан - на 6 март 1917г., майор - на 12 август 1920г., подполковник - на 26 март 1925г., полковник - на 6 май 1931г., генерал-майор -на 6 май 1937г. и генерал-лейтенант- на 6 май 1940г. Никола Хаджипетков служи в 31 -ви пехотен полк, 18-ти пехотен Етърски полк, 19-ти пограничен участък, 10-ти пограничен участък, 10-та пехотна дружина, началник-секция при щаба на армията 1926г., командир на 1-ва жандармерийска дружина 1926, началник-секция в щаба на армията 1928, заведущ подофицерски отдел Школата за ротни, батарейни и ескадронни командири 1929, командир на дружина в ШРБЕК 1930, началник отдел в щаба на армията 1931г., командир на 6-ти пехотен полк 1932, началник-отдел в щаба на армията 1934, началник-пехотна школа 1934, командир на 8-ма пехотна дружина 1936, началник на военно учебно заведение 1936, началник на ВНВУ 1937, помощник началник в щаба на армията 1938, началник щаба на войската 1938 година. Като командир на пехотната школа във Велико Търново е председател на местния комитет за честване 100 години на Велчовата завера, съдейства за издигане паметника “Майка България” и построяване на военния клуб в града. Генерал-лейтенант Никола Хаджипетков е уволнен през 1941г.
След 9 септември 1944 година е арестуван, но е оправдан от Народния съд и на 15 април 1945г. е освободен.
Генерал-лейтенант Никола Хаджипетков умира на 6 ноември 1949 година в София.
Източник: Търновските генерали- Горазд Чолаков
Старо Търново

Няма коментари:

Публикуване на коментар