събота, 5 май 2018 г.

ГЕНЕРАЛ-ЛЕЙТЕНАНТ ГЕОРГИ МАРКОВ МАРКОВ (25.01.1886 - неизв.)


Роден на 25 януари 1886г. в Търново. Постъпва във ВНВУ и го завършва през 1908г. Георги Марков става подпоручик на 17 февруари 1908г., поручик-на 19 февруари 1911, капитан-на 18май 1914г., майор-на 1 януари 1918г., подполковник - на 30 януари 1923г., полковник - на 26 март 1928г., генерал-майор-на 1 януари 1936г., генерал-лейтенант 1939г. Георги Марков служи в 18-ти пехотен полк, ВНВУ, 50-ти пехотен полк, 38-ми пехотен полк и 5-ти пехотен полк, командир на рота във ВНВУ, командир на 7-ми пехотен полк, началник на 4-ти пограничен сектор, командир на 4-та пехотна дивизия, главен интендант, командир на 3-та пехотна дивизия и началник на 2-ра военноинспекционна област. Уволнен 1941г.
Прочетете още: Офицери – роднини на Марко Тотев: генералите Георги и Ник. Маркови, ген. Рашко Атанасов, авиоконструкторът пор. Асен Йорданов
Източник: Търновските генерали- Горазд Чолаков
Старо Търново

Няма коментари:

Публикуване на коментар