В ПАМЕТ НА РАДКА, ИВАН И СТЕФАН КОСТОВИ share buttonYouTube channel- Veliko Tarnovo СКЪПИ ЧИТАТЕЛИ, АКО ТОЗИ БЛОГ ВИ ХАРЕСВА, ПРЕПОРЪЧАЙТЕ ГО!

ГЕНЕРАЛ-МАЙОР СТЕФАН СТЕФАНОВ СЛАВЧЕВ (07.12.1869-30.06.1965)

Роден на 7 декември 1869г. в Търново. Завършва ВНВУ през 1889г. Стефан Славчев успешно се дипломира през 1896 година в артилерийско-инженерна школа в Торино, Италия. Две години практикува артилерийско дело във Франция (1904 - 1906г.). Стефан Славчев е произведен в чин поручик на 2 август 1892г., капитан - на 1 януари 1899г., майор - на 27 септември 1901г., подполковник - на 1 януари 1911г., полковник-на 1 април 1914г. и генерал-майор-на 15 август 1917г. Служи в 5-ти артилерийски полк, преподавател във ВНВУ по артилерия (1889 - 1906 и 1920- 1935), служи в Софийски крепостен батальон, началник-артилерия при Щаба на действащата армия, помощник-инспектор на артилерията. През Балканската война е командир на тежката крепостна артилерия и началник на артилерията в III армия. През Първата световна война е началник на артилерията в щаба на действащата армия (1915 - 1918г.). Уволнен на 19 август 1919г. Умира на 30 юни 1965г. Написва следните книги: “Поуки за артилерията от войната 1915 - 1918г.”, “Действителност на стрелбата и управлението на огъня в дивизионната артилерия (полската и планинската)”, “Качества и устройство на съвременното артилерийско оръжие”, “Учебник по артилерия”. В статията “Причина на причините” Стефан Славчев анализира действията на нашата армия през Балканската война и неоправданото бездействие да се преследва противника. 
Източник: Търновските генерали- Горазд Чолаков

Няма коментари:

Публикуване на коментар